0532 565 60 33
Alerjik Çocukların Evindeki Gizli Tehlike: Halılar
Prof. Dr. Yonca Nuhoğlu, ev tozu akarlarının insan atıkları ile beslenen, sıcak ve nemli ortamları seven, gözle görülmeyen mikroskobik canlılar olduğunu anlatırken, bu canlıların vücut parçacıklarının ve dışkılarının havaya karıştığında alerjiye neden olduğunu belirtiyor.
Ev tozu alerjisi bazen sadece alerjik nezleye, bazen de alerjik nezle ile beraber alerjik astım bronşite neden olabiliyor.
Prof. Dr. Yonca Nuhoğlu, alerjik solunum yolu tedavisinde öncelikli hedefin, hastanın çevresinde bulunan ev tozu akar miktarını en aza indirmek olduğunun altını çiziyor. Ev tozu akar parçacıklarının ağır olduğuna ve uzun süre havada asılı kalamadığına dolayısıyla akarların, özellikle halılarda yaşam alanı oluşturduğuna dikkat çekiyor. En öncelikli tedavi yönteminin evde bulunan halıların kaldırılması olduğunu vurguluyor. İster elde, ister fabrikada dokunan; sentetik ve yün tüm halıların, ev tozu akarlarının yaşam alanları olduğunu belirterek, akarların bakteri olmadığını ve bu sebepten dolayı anti-bakteriyel halıların da sorunu çözmede yeterli olmadığını dile getiriyor.
Prof. Dr. Yonca Nuhoğlu; elektrik süpürgesiyle yerde serili halıları yıkamanın alerjenin uzaklaştırılmasına fayda sağlamadığını,  bu durumun aynı zamanda halıyı nemlendirerek akarların daha fazla yaşamasına neden olduğunu belirtiyor. Buharlı temizlik robotlarının ise yüksek ısıyla akarları öldürdüğüne, ancak dışkı parçacıklarını uzaklaştırmada yetersiz kaldığına dikkat çekiyor.
Sonuç olarak; ev tozu akarı alerjisi olan çocuk ve yetişkinlerin akarlardan uzak durmalarının tek yolunun halıların kaldırılması olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Yonca Nuhoğlu, halı yerine çamaşır makinesinde yıkanabilecek ince örgü kilimler kullanılmasını tavsiye ediyor. 60 derecede yıkanabilen kilimlerde hem ev tozu akarlarını öldürdüğünü, hem de akarların dışkı parçacıklarının suyla uzaklaştırılmış olduğunu belirtiyor. Altmış derecede yıkanmaya uygun olmayan kilimlerin 40 derecede yıkanması ve hasta odası dışındaki alanlarda kullanılmasının mümkün olduğunu sözlerine ekliyor.
Prof. Dr. Yonca Nuhoğlu, ev tozu önlemlerine önemli katkıda bulunacak bir diğer girişimin de akarları geçirmeyen yatak - yastık - yorgan kılıflarının kullanılması olduğunu belirtiyor. Yapılan çalışmaların akar temasının en fazla yatak yorgan ve yastıktan gece uyku sırasında geliştiğini gösterdiğini, alerji kılıfları yatak, yorgan, yastıktaki akarların kişiye geçişini engellediğine dikkat çekiyor.
Prof. Dr. Yonca Nuhoğlu, alerjik olunan maddenin artan miktarlarda dilaltından vücuda uygulanması prensibiyle çalışan “Dilaltı Damla Aşı Tedavisi”nin (sublingual immunotherapy) hastalığı kökten çözme yolunda çok büyük başarı sağladığını sözlerine ekliyor.
Akar böcekleri tehlike saçıyor

  Uzmanlara göre, günde ortalama 8 saat uyuyan bir kişi, ömrünün 3'te 1'ini, milyarlarca küçük yaratığı barındıran bir yastık ve yatak üzerinde geçiriyor.

Gülhane Askeri Tıp Akademisi (GATA) Alerjik Hastalıklar Anabilim Dalı Başkanlığı internet sitesinde yer alan yazıda, gözle görülemeyecek kadar küçük canlılar olan ve astım, alerji gibi rahatsızlıklara neden olan ''ev tozu akarları''na karşı uyarılar yer alıyor. 

Yazıya göre, en önemli ev içi alerjen, ''ev tozu akarları'' olarak kabul ediliyor. Akarlar gözle görülemeyen, çevre koşullarına oldukça dayanıklı, sıcak ve nemli ortamlarda kolaylıkla çoğalabilen, ev tozu içinde yaşayan mikroskobik canlılar olarak tanımlanıyor. Akarların vücut proteinleri ve dışkıları alerji yapıcı özellik taşıyor. 

Akar alerjenleri yastık, yatak, halı ve kumaş kaplı mobilya gibi toz tutan ev eşyalarında yüksek oranda bulunuyor. Bu alerjenlerin solunum yoluyla alınması, hastada alerjik yakınmaların başlamasına neden oluyor. 

İnsan deri döküntüleriyle beslenen ve insanların bulunduğu ortamlarda yaşayan akarların evden tamamen temizlenmesi zor, ancak alınacak birtakım basit önlemlerle akarlara maruziyet önemli düzeyde azaltılabiliyor.  

Yazıya göre, insanların günde ortalama 8 saat uyudukları kabul edilirse, akar alerjisi olan bir hasta, ömrünün yaklaşık 3'te 1'ini, milyarlarca ''mite'' adı ile bilinen küçük yaratığı barındıran bir yastık ve yatak üzerinde geçiriyor. 

''EN FAZLA AKAR BARINDIRAN ODA YATAK ODASI'' 

Evdeki diğer odalara oranla, yatak odası en fazla akar barındıran oda sayılıyor. Bu nedenle akarlarla mücadele yöntemlerinin özellikle yatak odalarında yoğunlaştırılması gerektiği vurgulanan yazıda, şunlar öneriliyor: 

''Akar alerjenleri kumaşların gözeneklerinden geçebiliyor. Akar alerjisi olan hastalar anti-alerjik yatak takımları kullanabilir. Yastık ve yatağın naylon kılıflarla kaplandıktan sonra yatak takımlarının üzerine geçirilmesi de ucuz ve etkili bir yöntem. 

Kadife gibi kalın veya tüylü kumaşlardan yapılmış yatak örtüleri yerine yıkanabilir battaniyeler ve yatak örtülerini tercih edin. 

Yastık kılıfı, çarşaf ve nevresimleri her hafta yüksek ısıda yıkayın. 55 derecenin üzerindeki ısılarda yıkamak hem alerjeni uzaklaştırır hem de akarları öldürür. 

Yatak odasında nem oranını azaltacak klima ya da diğer nem azaltıcılar kullanılabilir. 

Giysileri daima elbise dolabında muhafaza edin ve elbise dolabının kapakları kapalı tutun.'' 

HALILARA DİKKAT

Halıların da akarlar için uygun bir barınma ve çoğalma ortamı oluşturduğu belirtilen yazıda, ''Yatak odasındaki halıyı mutlaka kaldırın. Mümkün değilse daha az toz tutan, daha kolay temizlenebilen ve yıkanabilen kısa tüylü kilim türü yer örtüleri kullanın. Muşamba benzeri, kolay temizlenebilen ve üzerinde toz tutmayan yer döşemeleri de tercih edin'' önerilerinde bulunuluyor. 

İçi doldurulmuş oyuncakların özellikle çocukların yattıkları odadan uzaklaştırılması gerektiği belirtilen yazıda, şunlar kaydediliyor: 

''Evdeki diğer odalar ve yüzeylerdeki tozu elektrikli süpürge ya da ıslak bezlerle düzenli olarak temizleyin. 

Elektrikli süpürgelerin çoğu, tahliye havasıyla akar alerjenlerinin odaya dağılmasına neden olur. Bu nedenle temizlik yapılırken hastanın ortamda bulunmamasına dikkat edin. 

Halı yıkama makineleri ile halıların temizlenmesi, halıda nem oranını artırır ve akar üremesi için daha uygun şartlar oluşturur. Bu tür malzemelerin kullanılması genellikle önerilmez. 

Yatak odasında olduğu gibi, günün önemli bölümünün geçirildiği diğer odalarda da mümkünse halıları kaldırın, sentetik yer döşemelerini tercih edin. 

Kumaş yerine sentetik maddelerle kaplı, toz tutma oranı düşük ve kolay temizlenebilir mobilyaları seçin. 

Kitaplar ve biblolar en fazla toz toplayan ev eşyaları olduğundan,açık raflar yerine kapaklı kitaplıklarda muhafaza edin.''

 (aa)


Web Tasarım: Horizon